Протидія та попередження булінгу

ПРАВИЛА

ВНУТРІШНЬОГО РОЗПОРЯДКУ 

ДЛЯ УЧНІВ ОДЕСЬКОГО ЛІЦЕЮ «ЛАНЖЕРОНІВСЬКИЙ» 

І. Загальні правила

1.1. Учні приходять у ліцей за 15 хвилин до початку занять за розкладом.

1.2. До ліцею учні приходять у шкільній формі встановленого зразка, дотримуючись охайного зовнішнього вигляду (не дозволяється макіяж, розпущене довге волосся, яскраві прикраси тощо).

1.3. На уроки фізкультури, спортивні заняття, змагання тощо учні приходять у спортивному одязі та взутті.

1.4. На чергування у їдальні, інші трудові справи учні приходять у робочому зручному одязі.

1.5. Черговий адміністратор або вчитель у разі порушення вимог пропонують учневі привести себе в належний вигляд. Зауваження фіксуються у журналі щоденного контролю та у щоденнику учня. Неохайний учень отримує попередження, про що його батьків інформує класний керівник.

1.6. В осінньо-зимовий період у ліцеї використовується змінне взуття.

1.7. Відвідування навчальних занять, бібліотеки, їдальні ліцею у верхньому одязі не дозволяється.

1.8. Користування мобільними телефонами під час навчальних занять, позакласних заходів суворо забороняється. Телефон повинен бути вимкнений або у беззвучному режимі. При порушенні цієї вимоги вчитель має право вилучити телефон і передати батькам учня.

1.9. Пропуски учнем навчальних занять з поважної причини підтверджуються необхідними документами (медичною довідкою, заявою або поясненням батьків).

1.10. Усі школярі зобов'язані:

- берегти шкільне майно, підручники, зелені насадження на території ліцею тощо;

- бережливо поводитися зі своїми речами та речами товаришів;

- дбайливо ставитися до роботи технічного персоналу ліцею, зберігати чистоту й порядок у туалетних кімнатах, коридорах, виконувати санітарно-гігієнічні правила.

1.11. У разі пошкодження майна ліцею батьки учня відшкодовують матеріальні збитки.

1.12. Категорично забороняється тютюнопаління в ліцеї та на його території.

1.13. Підручники учнів мають бути акуратно обгорнуті, в них не можна загинати, виривати сторінки, робити підкреслення, помітки тощо. Псування, втрата підручника відшкодовується згідно з нормативними документами.

1.14.Зошити учні ведуть охайно у відповідності з вимогами орфографічного режиму, підписи мають відповідати встановленим зразкам.

1.15. Кожен учень 2-11 класів має щоденник єдиного зразка, в якому охайно синьою пастою ведуться відповідні записи. Щотижнево щоденник підписується класним керівником та батьками учня.

1.16. Спілкування зі старшими, однолітками має бути виваженим, привітним і доброзичливим. Учень не повинен допускати принизливі й образливі вислови, вживати ненормовану лексику та ін.

1.17. Учням ліцею не дозволяється самовільно залишати ліцей до закінчення навчальних занять.

1.18. У разі захворювання учень відвідує медпункт, за показниками отримує звільнення від занять і інформує про це класного керівника та чергового адміністратора та з дозволу або у супроводі батьків залишає школу.

1.19. У разі порушення дисципліни учнем класний керівник інформує його батьків. Неодноразове порушення учнем дисципліни розглядається за участю адміністрації ліцею та батьків учня.

1.20. Із ліцею учні виходять спокійно, дотримуючись порядку.

1.21. Після закінчення занять та позаурочних заходів учні не можуть знаходитись у приміщенні ліцею без нагляду педагогічних працівників.

ІІ. Поведінка учнів на уроках

2.1. Після першого дзвоника учень займає своє місце в класі, готує необхідні для уроку речі.

2.2. Запізнення учнів на заняття фіксуються у журналі щоденного контролю та у щоденнику учня.

2.3. За кожним учнем класу на заняттях закріплюється постійне робоче місце. Учень має право пересідати на інше тільки з дозволу вчителя.

2.4. Під час уроку учні дотримуються дисципліни й порядку, не залишають після себе сміття, папір на столах, підлозі.

2.5. Після закінчення заняття учні встають після слів учителя «Урок закінчено». Виходити з класу слід спокійно, тільки з дозволу вчителя.

ІІІ. Поведінка учнів під час перерв

3.1. Під час перерви учні 5-11-х класів переходять з одного навчального кабінету в інший спокійно, без метушні й галасу.

3.2. При пересуванні сходами слід триматися правого боку, не бігати, не перестрибувати через східці.

3.3. Забороняється під час руху вживати їжу, напої, штовхати одне одного, створювати конфліктні ситуації.

3.4. У ліцеї запроваджено систему відеоспостереження у коридорах, їдальні, на сходах тощо.

ІV. Поведінка учнів у їдальні та буфеті

4.1. До їдальні та буфету учні І-VІ класів йдуть строєм у супроводі вчителя або вихователя, всі інші учні можуть відвідувати їх самостійно, зберігаючи спокій та дотримуючись правил поведінки під час перерв (розділ ІІІ).

4.2. Перед прийманням їжі необхідно обов’язково помити руки та висушити рушником.

4.3. Їжу приймати за столами, після чого прибрати після себе посуд та сміття.

V. Поведінка учнів поза навчальним закладом

5.1. Учень ліцею зобов'язаний:

бути ввічливим, коректним і доброзичливим, проявляти витримку й розуміння у стосунках.

бути уважним до дорослих, маленьких дітей і літніх людей.

дотримуватися правил дорожнього руху та поведінки на вулиці, в міському транспорті, громадських місцях.

дбайливо ставитися до природи.

дотримуватися мовного етикету, не дозволяти нецензурних висловлювань.

5.2. Перебування без супроводу дорослих у місцях відпочинку, прогулянки містом тощо для учнів 9-11-х класів дозволяються не пізніше 22 години.

 

Правила внутрішнього розпорядку

 є обов'язковими для виконання всіма учнями ліцею.


Процедура подання та розгляду

 (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки насильства, булінгу (цькування)

в Одеському ліцеї «Ланжеронівський»


1. Учасники освітнього процесу у разі виявлення ознак чи факторів, що можуть вказувати на насильство, булінг, складні життєві обставини, жорстоке поводження з дитиною/працівником закладу освіти або ризики щодо їх виникнення стосовно дитини/працівника закладу освіти, можуть подати письмову заяву уповноваженій особі закладу освіти (Найденку В.А. – заступнику директора з виховної роботи). Заява подається у письмовому вигляді на ім’я керівника освітнього закладу відповідно до Закону України «Про звернення громадян». Право подати заяву мають здобувачі освіти, їх батьки, педагоги, інші учасники освітнього процесу. Заява заповнюється державною мовою, розбірливим почерком. Виправлення не допускаються. У заяві необхідно вказати: прізвище, ім’я, по батькові заявника, адресу фактичного проживання, контактний телефон; статус (постраждалий чи свідок булінгу); навести розгорнутий виклад фактів; інформацію щодо джерела отримання інформації; тривалість; дата подання заяви та особистий підпис.

2. Наказом по закладу освіти створюється Комісія з розгляду випадків булінгу (цькування) за участі педагогічних працівників, практичного психолога ліцею, батьків потерпілого та булера, керівника закладу, інших зацікавлених осіб.

3. Уповноважена особа закладу освіти у 3-денний період з моменту отримання заяви скликає засідання Комісії з розгляду випадків насильства, булінгу (цькування).

4. Уповноважена особа у разі виникнення підозри, або отримання заяви щодо насильства, булінгу, жорстокого поводження з дитиною/працівником закладу освіти або якщо є реальна загроза його вчинення (удома, з боку однолітків, з боку інших) проводить зустріч із особою, стосовно якої є інформація про жорстоке поводження, намагається розговорити, встановити контакт, довірливі стосунки та надати емоційну підтримку; проявити інтерес, дружелюбність, щирість, теплоту і симпатію, постраждала особа має відчути, що її дійсно чують і розуміють. У процесі розмови, якщо особа підтверджує факт жорстокого поводження чи насильства щодо неї, уповноваженій особі необхідно з’ясувати терміни подій, які відбулися, та отримати їх опис.

5. Комісія з розгляду випадків насильства, булінгу (цькування) у 7-денний період з моменту отримання заяви проводить розслідування, з’ясовує всі обставини та за результатами розслідування приймає відповідне рішення та рекомендації. За підсумками роботи комісії складається протокол.

6. Для прийняття рішення та вжиття відповідних заходів реагування результати проведеного розслідування узагальнюються наказом по Одеському ліцеї «Ланжеронівськй».

7. Якщо випадок цькування був одноразовим, питання з налагодження мікроклімату в дитячому середовищі та розв’язання конфлікту вирішується у межах закладу освіти учасниками освітнього процесу. Результат розслідування та рішення комісії доводиться керівником закладу до відома постраждалого. У випадку, якщо постраждалий не згодний з рішенням комісії, керівник закладу повідомляє про право звернутися із заявою до органів Національної поліції України.

8. Якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт, то керівник закладу освіти повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей.

9. Уповноважена особа або особа, яка її замінює у разі відсутності відповідно до наказу про склад комісії, згідно з протоколом засідання комісії відповідає за виконання та моніторинг запланованих заходів відновлення та нормалізації психологічного клімату в закладі освіти та визначених рекомендацій для учасників булінгу (цькування).

10. Рішення Комісії з розгляду випадків булінгу реєструється в окремому журналі (паперовий вигляд) з оригіналами підписів усіх її членів.

11. Не залежно від рішення комісії, керівник закладу забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг (цькування), стали його свідками або постраждали від нього.


      Принагідно інформуємо, що відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження Змін до Інструкції з організації роботи підрозділів ювенальної превенції Національної поліції України» від 25.06.2020 № 488, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2020 року № 738/35021, дитина, яка вчинила булінг (цькування) учасника освітнього процесу підлягає взяттю на профілактичний облік з метою здійснення заходів індивідуальної профілактики поліцейськими підрозділами ювенальної превенції.Зразок заяви

                                    Директору Одеського ліцею

                                                                            «Ланжеронівський»

                                                                                Савельєвій Н.В.

                                                    ____________________________________

                                                           (прізвище, ім’я, по-батькові заявника)

                                                                                       ____________________________________

                                                                                       ____________________________________

                                                                                             (адреса фактичного місця проживання)


                                                                                      Контактний телефон ___________________

                                                                                      _____________________________________

                                                                          (Адреса електронної поштової скриньки)


Заява


Доводжу до Вашого відома, що _________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________________________
ДАЛІ ОПИС СИТУАЦІЇ ТА КОНКРЕТНИХ ФАКТІВ ПОДІЇПрошу терміново провести розслідування ситуації, що склалася.


_____________                                                                                                                                            _______________

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­(дата)                                                                                                                                                           (підпис)


Дитяча лінія 116 111 або 0 800 500 225 (з 12.00 до 16.00).

Гаряча телефонна лінія щодо булінгу (цькування) 116 000.

Гаряча лінія з питань запобігання насильству 116 123.


https://sites.google.com/mlznz7.net.ua/stopbullying-net-ua/
Уповноважена особа Одеського ліцею "Ланжеронівський" для здійснення невідкладних заходів реагування у разі виявлення фактів насильства та/або отримання заяв/повідомлень від постраждалої особи/інших осіб - заступник директора з виховної роботи, Найденко Віктор Анатолійович, тел. 776-20-97, 776-11-21 .

Постійно діюча комісія з розгляду випадків булінгу (цькування) учасників освітнього процесу Одеського ліцею «Ланжеронівський»:

Голова комісії Савельєва Наталя Володимирівна,  директор ліцею «Ланжеронівський»

Заступник голови – Найденко Віктор Анатолійович, заступник директора з виховної роботи

Секретар комісії - Єфімова Неоніла Анатоліївна, педагог соціальний

Члени комісії:

  • Біда Олена Олександрівна, заступник директора з навчально-виховної роботи
  • Зайченко Наталя Олександрівна, практичний психолог ліцею
  • Представник служби у справах дітей Одеської міської ради (за згодою)
  • Представник центру соціальних служб для сім’ї , дітей та молоді (за згодою)


Національна дитяча «гаряча» лінія

Тел.: 116 111 (безкоштовно з мобільних)

Тел.: 0800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних)

Національна «гаряча» лінія

з питань запобігання насильству в сім’ї, торгівлі людьми та тендерної дискримінації

Тел.: 116 123 (безкоштовно з мобільних телефонів)

Тел.: 0800 500 335 (безкоштовно зі стаціонарних)

Служба у справах дітей та сім’ї

Тел.: (048)724 80 54, (048)753 14 41

Центр соціальної служби для сім’ї дітей та молоді

Тел.: (048)728 33 77, (048)725 85 21, (048)728 38 60

Телефон поліції  102


Електронна скринька довіри Одеського ліцею "Ланжеронівський"

lanzheronivskyi@gmail.com


Нормативно-правові документи з питань запобігання, протидії домашньому насильству та булінгу

Закон України від 18.12.2018 №2657-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)"  https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2657-19 

Лист МОН України від 18.05.2018 № 1/11-5480  «Методичні рекомендації щодо запобігання та протидії  насильству»

Лист МОН України від29.12.2018 № 1/9-790 «Щодо організації роботи у закладах освіти з питань запобігання і протидії домашньому насильству та булінгу»


Міносвіти затвердило порядок реагування на булінг

Міністерством освіти і науки затверджений порядок реагування на випадки булінгу (цькування). Відповідний наказ підписаний міністром освіти Ганною Новосад.

Документ визначає механізм реагування на випадки булінгу (цькування) в закладах освіти всіх типів і форм власності, крім тих, які забезпечують здобуття освіти дорослих.

Порядком визначено, що до булінгу (цькування) в закладах освіти належать випадки, які відбуваються безпосередньо в приміщенні закладу освіти та на прилеглих територіях, а також за межами закладу освіти під час заходів, передбачених освітньою програмою.

Ознаками булінгу є систематичне вчинення учасниками освітнього процесу діянь стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, в тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, а саме: умисне позбавлення їжі, одягу, коштів, документів, іншого майна, словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, будь-яка форма небажаної вербальної, невербальної чи фізичної поведінки сексуального характеру, будь-яка форма небажаної фізичної поведінки, інші правопорушення насильницького характеру.

Суб'єктами реагування у разі настання випадку булінгу (цькування) в закладах освіти  є служба освітнього омбудсмена, служби у справах дітей; центри соціальних служб, органи місцевого самоврядування, керівники та інші працівники закладів освіти, засновник (засновники) закладів освіти або уповноважений ним (ними) орган, територіальні органи Національної поліції.

Учасники освітнього процесу можуть повідомити про випадок булінгу (цькування), стороною якого вони стали або підозрюють про його вчинення.

У закладі освіти заяви або повідомлення про випадок булінгу (цькування) або підозру щодо його вчинення приймає керівник закладу. Також керівник закладу освіти у разі отримання заяви або повідомлення про випадок цькування має невідкладно повідомити про це Національній поліції та батькам особи, яка стала стороною булінгу.

Окрім того, керівник закладу освіти повинен скликати засідання комісії з розгляду випадку булінгу. До складу комісії входять педагогічні (науково-педагогічні) працівники, у тому числі практичний психолог та соціальний педагог закладу освіти, представники служби у справах дітей та центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.